Zachęcamy do udziału w konkursie na rodzinne przepisy w duchu zero waste, czyli bez resztek!
Czy wiesz, że w Polsce co roku marnuje się ponad 5 mln ton żywności? Zdecydowana większość ląduje w naszych domowych koszach. Marnując żywność marnujemy także pieniądze, wodę, energię i ludzką pracę potrzebną do jej wyprodukowania. Przyczyniamy się tym samym do degradacji naszego środowiska.
Tajniki niemarnowania żywności są bardzo proste do opanowania, to właśnie my musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jednym ze sposobów na ograniczenie marnowania żywności w naszych domach jest gotowanie w duchu zero waste. Zajrzyjmy więc do naszych lodówek, szafek kuchennych, chlebaków. Czy są tam produkty, którym niedługo skończy się termin ważności? Może kupiliśmy za dużo świeżych warzyw, albo nie zjedliśmy całego chleba, który zaczął czerstwieć?
Co można z nich przygotować? Podziel się z nami swoim pomysłem!
Celem konkursu jest stworzenie ebooka z najciekawszymi przepisami na dania w duchu zero waste, które rodzice przygotowali razem z dziećmi. Konkurs jest skierowany do rodziców i dzieci w wieku 4-7 lat, których przedszkola biorą udział w projekcie Ekomisja w przedszkolach.
Aby wziąć udział w konkursie należy:
1. W terminie 26.05 – 19.06 przygotować wspólnie z dzieckiem danie w duchu zero waste. Sfotografować gotową potrawę i spisać przepis na nią.
2. Wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go razem ze zdjęciem i przepisem na adres: ekomisja@bankizywnosci.pl
Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, a przepisy zostaną wydane w formie e-booka, rozesłanego do wszystkich przedszkoli uczestniczących w projekcie oraz promowanego w social mediach. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie:
www.niemarnuje.bankizywnosci.pl/konkurs-przedszkola/

Organizatorem konkursu jest Federacja Polskich Banków Żywności.